Search Product:

article

Cestování šetrné k životnímu prostředí

My ve Fjällräven jsme příznivci přírody. Rádi vyrážíme na túry daleko od civilizace. Myslíme si, že lidé by obecně měli více využívat dar chůze. Pokud máte tu možnost, choďte do práce pěšky – pročistíte si hlavu a zároveň přirozeným způsobem podpoříte svou fyzickou kondici. Jízda na kole je také skvělou a k přírodě šetrnou alternativou.

V mnoha případech lidé musí cestovat dál a nemohou se už spoléhat na své nohy, popřípadě kolo. Nejčastějšími dopravními prostředky jsou auto, vlak, letadlo a loď. Na následujících řádcích najdete několik návrhů k zamyšlení nad tím, jak cestujete.

Vlak, letadlo a loď

1. Snažte se využít vlak při každé cestě. Z hlediska ochrany životního prostředí je železniční doprava mnohem šetrnější než automobilová či letecká.

2. Rezervujte si přímé lety. Letecká doprava produkuje nejvyšší procento emisí skleníkových plynů, následována automobilovou dopravou. Žádný jiný způsob cestování nemá tak vysoké dopady na životní prostředí jako právě letecká doprava. Emise škodlivých plynů jsou o to nebezpečnější, že jsou vypouštěny do atmosféry ve vysokých výškách.

3. Při cestě na letiště a z letiště využijte hromadnou dopravu. Nejenže tím nezvýšíte svou produkci skleníkových plynů, ale více se přiblížíte místním lidem a poznání jejich stylu života. 

4. Snažte se, aby vaše zavazadlo bylo co nejlehčí. Čím těžší jsou naše zavazadla, tím více paliva letadlo na své cestě spotřebuje.

5. Pokud cestujete daleko, cestujte na delší dobu. Cestování do vzdálených destinací má na životní prostředí největší dopady, protože letecká doprava produkuje nejvyšší procento emisí skleníkových plynů na osobu a kilometr. Pokud jste se rozhodli letět do vzdálených destinací, snažte se svůj pobyt učinit co nejdelším. Víkendové zájezdy na druhou stranu zeměkoule životnímu prostředí určitě neprospějí.

6. Pokud máte na výběr mezi rychlým a pomalejším trajektem, volte druhou variantu. Pomalejší trajekty spotřebují méně paliva. Pokud máte tu možnost, raději zvolte kratší plavby lodí. Dlouhé plavby způsobují vyšší emise skleníkových plynů než doprava po souši.

Cestování autem

1. Často kontrolujte tlak v pneumatikách. Pokud máte správný tlak v pneumatikách, můžete ušetřit až pět procent vaší celkové spotřeby paliva.

2. Používejte zařízení na zahřátí baterie. Studený motor produkuje během prvního kilometru jízdy desetkrát více oxidu uhličitého než zahřátý motor. Při extrémně nízkých teplotách (-15 stupňů Celsia) by mělo být zahřívání baterie zapnuté 1.5 hodiny před startem, při vyšších teplotách (+10 stupňů Celsia) asi 20 minut před nastartováním vozu.

3. Pokud nemáte přístroj na zahřívání baterie, nenechávejte motor zbytečně běžet. V zimě se snažte oškrábat okýnka a naložit zavazadla dříve, než nastartujete motor. Snížíte tak spotřebu paliva.

4. Dodržujte nejvyšší povolenou rychlost. Pokud by například ve Švédsku všichni dodržovali nejvyšší povolenou rychlost, emise oxidu uhličitého by byly každý rok nižší o 700.000 tun.

5. Podřazujte za účelem zpomalení. Většina moderních aut odpojí dodávání paliva, dokud motor nedosáhne 1200-1300 otáček za minutu. To činí vaše řízení šetrnější k životnímu prostředí.

6. Domluvte se se svými kolegy a sdílejte vůz při dojíždění do práce. Tímto šetrným přístupem k životnímu prostředí zamezujete vzniku zbytečných emisí skleníkových plynů.

7. Pokud uvažujete o koupi nového auta, snažte se vybrat model s co nejnižší spotřebou paliva. Nová auta mají obecně mnohem nižší spotřebu než auta staršího data výroby.