Search Product:

Lov na bělokura

– vzrušení a kamarádství v souladu s přírodou

Výzva, cestování a dobrodružství. S přáteli, několika novými známými a také se psy, vybavením a organizovaným balením. Laponsko (Lappland) vás zve na dny strávené lovem, na které dlouho nezapomenete. Stejně jako u lovu další zvěře v Evropě jsou mazanost a opatrný pohyb důležitými aspekty při stopování zvěře.  

Hory jsou v tomhle časném jitru zahalené v magicky narůžovělé příšeří. Nad jezerem se vznáší lehká mlha a v dálce se kupí dešťová mračna. Jsme v dřevěném srubu uprostřed divočiny, spolu s našimi psy a vybavením. Jsme daleko od všech silnic a chystáme se na lov bělokurů. Výšlap sem nahoru předešlého večera byl náročný, ale teď už jsme plně soustředěni na náš cíl. Náš lovecký průvodce vysvětluje, co nás dnes čeká:

"Dnes budeme lovit se třemi nadanými setry. Je dobrý ptačí rok, ale hodně bude záležet na počasí. Stromy právě shodily listy, takže to pro psy bude trochu obtížnější.“

Chystáme si batohy s jídlem a vybavením a jsme připraveni na odchod. Slunce vychází a zahřívá zmrzlou půdu. Psi pátrají ve velkém prostoru přímo na rozhraní, kde končí houští a začíná porost horských bříz. Po chvíli se jeden ze psů zastaví a větří a my se plížíme vpřed se dvěma střelci. Připravíme se, nabijeme pušky a čekáme na signál od našeho průvodce. 

Psi vyrazí a ptáci vzlétnou. My však bohužel nemáme dobrou pozici. Ptáci se drží nízko a vysokou rychlostí se vzdalují. Jako střelec musíte přesně vědět, kde jsou psi, a naše šance, že tyhle bělokury dostaneme, je pryč. 

Několik ptáků peláší pryč a pak odlétá do nízko ležící mlhy a mraků. Navzdory tomu, že jsme neměli štěstí, jsme vděční aspoň za pohled na zvěř. 

Počasí v horách se jako vždy rychle mění a začíná se zvedat vítr. Tmavá mračna se přibližují a začínají padat kroupy. Viditelnost je nízká, ale my pokračujeme za psy k mokřině a poté nahoru směrem k rozlehlým pláním a náhorní plošině. Musíme brát ohled na to, odkud fouká vítr, abychom zvýšili své šance. 

Najednou začne jeden ze psů znovu větřit. Připravujeme se na akci. Zazní dvě rány a z oblohy k zemi padá jeden pták. Když už úlovek visí na poutku připev­něném k batohu, lovec nám vysvětluje:

"Teda, mám fakt zrychlený pulz! Všechny ty dny na střelnici se opravdu vyplatily. Sledovat psy terénem je skutečně zábava. A skvělé je také pohybovat se s průvodcem, který vám ukáže, jak se plížit a zaujmout pozici, a teď tenhle úspěch! Hory jsou úžasné!“

Ujdeme ještě spoustu kilometrů, než se toho večera vrátíme zpátky do srubu. Ne všichni z nás toho dne získali úlovek, ale při lovu na ptáky jde o mnohem víc než jen střílení. Jde také o túru, hory a společnost. Sledovat psy při práci a kochat se výhledy – toho se člověk nemůže nabažit. Poznat nové lidi tady, u malého jezera, uprostřed divočiny s pohádkovými horskými vrcholky v pozadí. 

„Lov na bělokury mi přinesl dvojí zážitky. Při chůzi touhle úžasnou krajinou jsem měl čas obírat se vlastními myšlenkami, ale současně jsem si vychutnával to silné vzrušení z přibližování se ke kořisti,“ říká jeden z členů naší skupiny.

Déšť rychle přejde a večer je jasný. Vychutnáváme si dobré jídlo připravené na ohništi, dřívím vytápěnou saunu a plavání v jezeře. Jsme v tichém a osamělém prostředí, kde máme čas na vlastní úvahy. Večer u krbu se bavíme historkami z dřívějších lovů, ale nakonec nás zmůže únava. Vdechuji čerstvý horský vzduch a zavírám dveře srubu. Sfoukávám svíčky a usínám za příjemného praskání ohně v krbu.