Search Product:

Na výpravě za srnčím hřbetem

Mnozí loví kvůli zážitku, aby unikli do divočiny. A jiní zase loví kvůli lahodnému masu, které jim divočina nabízí. Právě kombinace smysluplného odpočinku a šance přinést domů skutečně dobré jídlo dělá z lovu fantastickou zálibu.

Oheň vrhá dlouhé stíny na stěny malého dřevěného srubu. Dostáváme výbornou horkou kávu, abychom se v tomhle temném ránu probrali.

"V noci trochu pršelo, ale na lov bude dobrý den. Tady kolem je spousta zvěře, třeba divočáci a daňci, ale my dnes lovíme srnce. Můžete také lovit lišky a zajíce, když budete mít šanci. Pokud nám zbude čas, upravíme později odpoledne skupiny a půjdeme lovit kachny k malému jezeru o něco dál,“ vysvětluje nám náš dnešní průvodce.

Jsme na lovišti ve švédském Södermanlandu (Sörmland), obklopeni vlnícími se kopci. Před námi se táhnou zalesněné plochy a nově zoraná pole. Každý z nás je tady proto, abychom si trochu zalovili. 

Očekávání je ve svěžím podzimním vzduchu téměř hmatatelné; říjen je neuvěřitelně krásný měsíc. Jeden z psovodů právě vypustil svého psa, německého španěla. Téměř okamžitě chytá stopu. Lov s vycvičeným naháněcím psem je vzrušující zážitek. Během lovu pes nahání zvěř po dobu mezi pěti minutami a několika hodinami. Důležité je, aby se zvěř příliš nevyplašila, držela se ve stej­ném prostoru a pohybovala se klidným a stálým tempem. Najednou slyším za sebou praskot větví a před posedem se objeví zvíře. Nevyplašili ho žádní psi, prostě se jen pohybuje lesem, jak se mu zlíbí. Možná je vyrušili psi nebo lovci, ale zdá se, že přichází z opačného směru. Jsem si jistý, že je to srnec, ale nakonec se objeví osamělý samec daňka. Svěsím pušku. Dnes lovíme srnce a máme také zakázáno střílet na daňky ze střelné zbraně kategorie A. 

Na opačném konci lesa je slyšet spolupracující psy a brzy zazní výstřel. To lovci na malé pěšině se podařilo dostat mladou srnu.

"Odjistila jsem, všechno probíhalo pomalu, takže jsem měla vše pod kontrolou, když jsem stiskla spoušť. Je to úžasný pocit, ze zastřeleného srnce získám velký kus hřbetu,“ říká šťastná lovkyně – začátečnice. 

Dnes máme štěstí, protože přes koruny stromů svítí slunce. Teplota je příjemná dokonce i pro ty, co jsou na posedech, a díky neúnavným psům se pořád něco děje. Psi se snaží a výsledkem ranního lovu je ta mladá srna i menší srnec. 

Všichni si navzájem sdělujeme, co jsme viděli, a je nás několik, kteří jsme zahlédli daňky i lišky. Po obědě se vydáváme k malému jezeru, o kterém nám dříve vyprávěl průvodce. Přijíždí několik nových psovodů se psy. Je to vzrušující lov na kachny, létají vysoko i nízko a nutí nás uplatnit naplno všechny naše dovednosti. 

Trefené kachny přinášejí zdatní retrívři. Lov kachen se v podzimních měsících těší velké oblibě.