Search Product:

Setkání s králem lesa

Los, král lesa, je největším švédským zástupcem vysoké zvěře a lov na losa představuje pro mnoho švédských lovců vrchol roku. Lov na losa je naplněn tradicemi, teplem a družností mezi generacemi. Lov na losa se sestává z čekání, pohybu a šance na náhlé setkání s jedním z našich nejmajestátnějších savců.

Krajina je rozmanitá; husté borové lesy, které voní pryskyřicí, přecházejí v rozlehlé pláně s výhledy na jezera a řeky. V říčkách bublá voda. Ve studeném ranním vzduchu je cítit vzrušení. Zde najdete lovce s láskou k přírodě a psům, lovce, pro které je nadevše štěkot psa, který se vydal po čerstvé stopě. 

Lov na losa je vrcholem loveckého roku a lovecký tým je dobře připraven. Shromáždili se všichni, staří i mladí, rodina a přátelé; plánují ulovit losa s pomocí psů – konkrétně jämthundů. Vůdce lovu svolává všechny k sobě, psovody i ty, kteří budou na posedech, a prochází s nimi bezpečnostní předpisy a cíle dne.

"Můžeme zastřelit dva losí býky a neomezený počet krav. Střílejte pouze v povolených směrech a dbejte na to, abyste všichni měli na klobouku pruh s vysokou viditelností nebo něco podobného. V první oblasti, do které se vydáme, máme z poslední doby nahlášeno několik pozorování losa.“

A konečně jsme na cestě. Pozorně posloucháme hlášení z vysílaček. Jeden z psovodů nachází čerstvé místo, kde los odpočíval. Spatřili čerstvé stopy a trus. Los se často pohybuje v zalesněných oblastech, vyhledává úkryt v lesích a mlází. Lov na losa je stejně náročný jako každý jiný lov; vyžaduje psy, vybavení a promyšlený plán. 

Pokud si chcete v lesích Värmlandu zajistit ty nejlepší podmínky pro úspěšný lov, jsou důležitými dovednostmi mazanost a tichý pohyb. Vítr se někdy obrátí, proto jeho směr i další detaily musíte pečlivě a často kontrolovat. 

Oblečení by mělo být nešustivé a barvy by měly diskrétně splynout s okolní krajinou. Lovíme na velké lesnaté ploše a někteří z nás mají k posedům hodně daleko. Při dnešním lovu dělám rádce jednomu nováčkovi. Nedaleko vidíme liz a kolem posedu poletují drobní ptáci. Konečně slyšíme nedaleko jasný štěkot psa a hlas ve vysílačce říká:

"Několik losů v pohybu!“

Prokřehlé prsty a ztuhlé klouby se v tu ránu instinktivně mění ve vysoce funkční nástroje. Zvířata se objevují přímo před naším posedem a my odjišťujeme zbraně. 

O sekundu později už jeden los padá, nádherný malý býk. Střelec je šťastný a tým ještě šťastnější, protože se nám všem společně podařilo dosáhnout dobrého výsledku. Právě tohle je podstatou lovu: spolupráce, vytrénovaní psi, kteří dělají, co mají, a skvělý pobyt venku na čerstvém vzduchu. 

Když se všichni scházíme u táborového ohně, střelec dostává větvičku, kterou si připevní na klobouk. Je to jeho první los a muž září štěstím. 

Nyní už zbývá jen vyhrnout si rukávy a postarat se o úlovek.