Search Product:

Ručně zpracovaná kůže v duchu švédských tradic

Díky svým podrobným znalostem lovu a kůže jsou Annette Ripheden a její kolegové ve společnosti Ribes Leather skvělými dodavateli kožených loveckých doplňků společnosti Fjällräven. Tyto výrobky s láskou vyrábějí z přírodně činěné kůže v přestavěné stodole na ostrově Öland v jižním Švédsku.

V polích jsou slyšet ovce, ale jejich bečení utichne, když při otevírání dveří zaštěká pes Nisse. V ústrety mi zavane výrazná vůně kůže a hluk sekacího stroje dál v nitru budovy utichne. Annette Ripheden okřikne štěkajícího psa a zvedne se od stroje, aby mě přivítala. Stisk má pevný a mluví rozvláčným dialektem z oblasti Småland. 

"Tenhle malý teriér se nezdá. I když jsou mu teprve dva roky, už je to na lovu věrný parťák. Svým neúnavným norováním v písku v Ölandu už vyhnal spoustu lišek a jezevců,” říká hrdá lovkyně a majitelka psa. 

Procházíme továrnou, kde visí na stojanech u zdi hotové výrobky, zatímco rozpracované výrobky leží na stolech a čekají na další výrobní krok. Zahlédnu také velké kusy usní. Stará přestavěná stodola je plná nástrojů a strojů.  

Annette prožila s kůží celý život. Už jako tříletá si upletla první řemínky v dílně svých rodičů, Bengta a Ully-Britty. Její otec Bengt, který začínal jako sklář ve Smålandu, přesunul svoji koželužskou firmu v roce 1977 do Ölandu. Když v roce 2008 odešel do penze, převzala společnost Annette. Tradice a znalosti žijí dál, i když se továrna přesunula o něco dál na sever, na statek v Tävelsrumu.

"Říkala jsem si, že by byla hanba, kdyby se všechny znalosti našich po jejich odchodu do důchodu jen tak ztratily. Navíc jsem vždycky měla ráda ručně dělané výrobky a kůži jako materiál,“ vysvětlujeAnnette, která má nyní spolu se svými dvěma zaměstnanci na starost veškerou výrobu. 

Její vztah ke kůži do velké míry souvisí s lovem. Jak Annette tak její manžel Anders jsou zapálenými lovci a v malé podnikové prodejně si můžete zakoupit překrásné náprsní tašky, opasky, zástěry, brašny na munici i popruhy na pušky. Tyhle výrobky můžete hodně používat, po dlouhé roky ve všední dny i v dobách volna. Pustá krajina Ölandu klade velké nároky na lovce i výrobky. 

"Neustále tady fouká, počasí je hrozné,“ říká Annette, která se nezdráhá vyjmenovat klady i zápory svého domovského ostrova. 

Ale ví, že kůže i v těchto nepříznivých podmínkách obstojí. Vaše brašna nebo opasek musí vydržet déšť i vítr, ale také slunce a letní žár, rok za rokem. Annette své zkušenosti s vlivem vrtochů přírody na výrobky, které zhotovuje, bere v úvahu už při jejich výrobě. 

"Kůže je živý materiál. A abyste dokázali vyrobit dobré výrobky, musíte ji dokázat “přečíst”. Kůže má svoji strukturu, kterou musíte vzít v úvahu, jinak získá výrobek jiný tvar, než jste plánovali. Za rukodělnou prací se do značné míry skrývá cit k surovině, jinak se to dá popsat jen stěží.“ 

Instinkt je důležitý, cítíte ho v ovzduší v továrně. I když jsou k výrobě zapotřebí nástroje a stroje, na každý krok procesu zde dohlíží nějaký člověk. Stříhací stroj vystřihuje z velkých kusů usně postupně jednotlivé dílce a prvky. 

Před schválením projdou všechny kontrolou. Zručné prsty je rozstříhají, slepí a pospojují. A pak se dílce vydají do šicího stroje, kde je tytéž obratné prsty sešijí, zkosí jim hrany a vyhladí záhyby. Nad plamenem svíčky se opálí konce nití. Vypálí se do nich text a loga polární lišky. Zataví se okraje. Ruce a oči neustále kontrolují, že vše odpovídá požadavkům. 

Ikdyž ta řada brašen vypadá zdálky stejně, při pohledu zblízka najdete drobné rozdíly v detailech. Vůbec nejde o přesné kopie. 

"Na jedné usni můžete najít drobné jizvy od toho, kde se třeba kráva poškrábala, nebo se někdy objeví bolák, který se zhojil. Každá useň má svou vlastní duši a svůj příběh. Každý výrobek tím získá svoji osobitost.“ 

Tento individuální charakter se ještě více umocní, když se hotové výrobky používají. Každá jizva na brašně na munici, opasku a popruhu na pušku má svoji historii a těchto příběhů s časem přibývá. 

Výrobky jsou nejen praktické, ale slouží jako svědkové minulosti lovců, kteří je používají. Jde o překrásné věrné přátele s jizvami a výraznými rysy, kteří s tím, jak stárnou, získávají na kráse.