Search Product:

article

Funkční prvky

Skutečně mrazivé povětrnostní podmínky vyžadují odolné zimní oblečení. Kvalitní zimní bundu však netvoří jen silná izolační výplň. Velmi důležité je také provedení a detaily, a to z hlediska použití bundy: zda ji hodláte nosit v běžném zimním počasí, na výlety do hor nebo na výpravy, kdy budete vystaveni extrémním povětrnostním vlivům. A stejně jako když vybíráte izolační materiál, oblast použití a klima určuje, jak propracované funkce musí vaše zimní bunda mít. Dále uvádíme několik funkčních prvků, které často u zimních bund Fjällräven najdete:

Kapuce, která chrání a udrží vás v teple

Kapuce, kterou chcete používat v zimě v horách, vás musí udržet v teple a ochránit před ledovým větrem. Musí také kopírovat pohyby vaší hlavy a umožňovat snadné nastavení, i když máte na rukou silné rukavice. Nejpropracovanější zimní oděvy společnosti Fjällräven jsou vybaveny technickou kapucí chránící proti nepříznivému počasí, kterou lze upravit tak, že dokonale padne. Mnohé z nich mají navíc nastavitelný kšilt, který je možné ohnout podle toho, zda se chcete více chránit před větrem, nebo lépe vidět do stran. Další ochranu před vířícím sněhem nabízí lem ze syntetické kožešiny.

Silné dvoucestné zipy…

Zip musí být snadné ovládat a nesmí vás nechat v horách na holičkách. U našich zimních oděvů proto používáme silné zipy a dbáme, aby táhla zipu bylo jednoduché uchopit i v rukavicích. Většina zimních bund má navíc dvoucestný zip, který můžete rozepnout odspodu, když potřebujete odvětrat přebytečné teplo.

… s ochrannou klopou a záložním zapínáním

Všechny zimní bundy mají z vnitřní nebo vnější strany zipu ochrannou klopu a některé ji mají z obou stran. Jejím úkolem je bránit průniku studeného větru zipem a chránit vás tak před prochladnutím. Mnohé bundy mají navíc podél klopy knoflíky, které slouží jako záložní zapínání, kdyby se zip rozbil, i když to není pravděpodobné.

Kapsy na tom správném místě

Umístění kapes je také důležité, abyste je mohli používat i v nasazených rukavicích. U našich moderních zimních bund často kombinujeme snadno dostupné vnější náprsní kapsy s většími kapsami pro zahřátí rukou. Nechybí ani vnitřní kapsy ze síťoviny, kam si můžete dát například náhradní čepici nebo rukavice.

Zesílení materiálu

Bundy určené do náročných zimních podmínek jsou často zesílené na nejvíce exponovaných místech: například v oblasti hýždí, abyste neprovlhli, když se posadíte na zem, a kolem ramen proti oděru, který způsobují popruhy batohu. Do některých nejteplejších péřových bund přidáváme v oblasti ramen výplň ze syntetického materiálu. Bunda si tak lépe uchovává na ramenou tvar i izolační vlastnosti, když nesete batoh nebo máte v kapsách těžké věci.

Bivakovací šle

U některých našich zimních bund určených na expedice objevíte uvnitř elastické šle. Šle vám umožní „mít bundu na sobě“, aniž byste používali rukávy, když například odklízíte lopatou sníh nebo děláte cokoliv jiného v základním táboře. Fungují jako postroj a snižují riziko, že vám bundu odfoukne náhlý poryv větru. 

• Peří, nebo syntetika? Jak si vybrat izolační materiál >>
• Tkaniny, které chrání proti větru, vlhkosti a odolávají oděru >>