Search Product:

article

Jak najít vodu?

Voda je pro náš život naprosto nezbytná, protože tvoří více než tři čtvrtiny našeho těla. Naštěstí v džungli většinou nebývá problém vodu najít.
Hledání vody v džungli je trochu jednodušší než v jiných oblastech. V případě nouze je množné se spolehnout na některé plody, které obsahují vysoké procento vody. Dešťová voda zachycená do čisté nádoby nebo do listů rostlin je také obvykle pitná. Avšak vodu z jezer, rybníků, mokřadů a potoků je nutné před pitím upravit. Takovou vodu buď deset minut vařte, nebo použijte čistící tablety.

Sběr vody pomocí listů rostlin

Vzhledem k tomu, že džungle je oblast s vysokou vlhkostí, je sběr dešťové vody mnohem jednodušší než v jiných vegetačních zónách. Pokud jste v deštném pralese, jistě si všimnete, že listy přízemních rostlin jsou mnohem větší než u rostlin mírného pásu. Důvodem je omezené množství slunečních paprsků, které se k nim dostane. Veliké listy mají lepší podmínky pro vstřebání slunečního světla, které je pro život rostlin nezbytné. Takto rozměrné listy vám dobře poslouží při sběru rosy a dešťové vody.

Pokud s sebou máte nádobu na vodu, jednoduše večer nastavte list tak, aby zachycené voda stékala do nádoby. Do rána máte zásobu čerstvé vody. Pokud s sebou máte pončo, připevněte jej čtyřmi konci ke stromům. Tím vytvoříte vak, ve kterém se bude voda zachytávat. Je možné, že dešťová voda bude mít poněkud zvláštní chuť. Je to z toho důvodu, že dešťová voda postrádá některé látky, které můžete najít  v podzemní nebo tekoucí vodě. 

Dalším tipem pro sběr vody je obalit zelené listy průhledným plastovým sáčkem. Voda se tak bude rychleji vypařovat a kondenzovat v sáčku. Stejný proces nastane i v případě, když do průhledného sáčku umístíme kus odříznuté zelené rostliny.

Následování zvířat k vodnímu zdroji

Mnohem lepší než sběr dešťové vody je zdroj tekoucí pitné vody. Jelikož i zvířata potřebují v pravidelných intervalech vodu, mohou se stát při jejím hledání vašimi průvodci. Na která zvířata se zaměřit?

Predátoři nebývají dobrým ukazatelem vodního zdroje. Získávají mnoho tekutin z ulovené potravy, takže mohou bez vody vydržet poměrně dlouho. Dobrými průvodci jsou býložravci, kteří se nikdy nevzdalují daleko od vodního zdroje. 

Dalším spojencem na cestě za vodou mohou být ptáci. Nedůvěřujte vodním ptákům, kteří bez přestávky létají dlouhé vzdálenosti. Holuby, pěnkavy a další drobní ptáci sběrači jsou vodě vždy nablízku. Pít létají většinou za soumraku a rozbřesku. Pokud se letí napít, létají přímo a nízko nad zemí. Když letí od vodního zdroje, většinou létají ze stromu na strom a často odpočívají. Dravci, podobně jako ostatní predátoři, přijímají tekutiny z ulovené potravy a tím pádem vám neposlouží jako dobří průvodci při honbě za vodou. Stezky v džungli vyšlapané lidmi vás také obvykle dovedou k vodě.

Pokud přijdete k potoku, nepijte z něj vodu okamžitě. Voda může obsahovat parazity, kteří mohou výrazně ohrozit vaše zdraví. Vodu před požitím upravte pomocí čistících tablet nebo převařením po dobu alespoň 10 minut. Proto s sebou na výpravu do džungle nikdy nezapomeňte vzít čistící tablety a nádobu na vodu.
Pokud najdete vodní zdroj, ve kterém je voda bahnitá, vykopejte v písčité půdě díru vzdálenou asi tak metr od břehu. Díra se brzy naplní vodou, která bude díky písku čistší. Přesto vodu před pitím převařte po dobu nejméně 10 minut.