Search Product:

article

Jak pečovat o turistické boty

Pro turistiku jsou nohy velmi důležité. Na turistických botách se nedá šetřit a je nezbytné vybrat si skutečně kvalitní boty, které vám padnou.  Doporučujeme, abyste se vydali do obchodu s outdoorovým vybavením a požádali o kvalifikovanou pomoc při výběru bot. Vyzkoušejte turistické boty od firmy Hanwag, která nabízí kombinaci klasického umění výroby obuvi a moderních technologií. Aby vám boty vydržely co možná nejdéle a zvládaly náročné podmínky, musíte o ně pečovat. Několik tipů jak se o boty starat naleznete v následujícím textu.

Sušení turistických bot

Turistické boty nikdy nesušte rychle, např. na radiátoru. Postavte je a nechte zvolna uschnout při pokojové teplotě, nejlépe vycpané novinovým papírem. Opatrně i se sušením v blízkosti otevřeného ohně – vyzařované teplo může zničit lepidlo a přesušit kůži.

Čištění turistických bot

Před aplikací ochranných prostředků boty vždy důkladně vyčistěte. Vyšněrujte tkaničky, vyndejte vložky a vysypte kamínky atd., které se zasekly v podrážce. Používejte vlažnou vodu a kartáček. Vnitřek boty je vyrobený z textilie a je také nutné jej vyčistit. Krystalky soli a bakterie, které se v botě „zabydlí“, jsou původci  nepříjemného zápachu a snižují prodyšnost obuvi.

Péče o turistické boty

Nejlepším prostředkem na kůži je vosk nebo tuk. Mnoho lidí si myslí, že je v podstatě jedno, co na botu nanesete. Rozdíl však je značný, vosk zůstává na povrchu a vytváří voděodolnou vrstvu, tuk se vsakuje hluboko do kůže, vyplňuje ji a zanechává vláčnou. Ošetřovat musíte i boty s GoreTex membránou. Membrána je vždy na vnitřní straně kůže, tzn. prodyšnost se snižuje, když se kůže namočí.

Vosk je nejlépe nanášet rukou. Krouživými pohyby roztírejte vosk rovnoměrně po povrchu obuvi, vosk se teplem vašich prstů zahřeje a změkne. Naneste tak akorát silnou vrstvu, aby na botě nezůstaly žádné zbytky vosku. Tekutý vosk se nanáší houbičkou nebo hadříkem.  Pozor dejte zejména při voskování švů a nezapomeňte na jazyk. Převoskujte i dírky a háčky na tkaničku – vosk zamezí jejich zreznutí. Vezměte prosím na vědomí, že všechny typy kůže po navoskování lehce ztmavnou.

Kůže s broušeným povrchem, která vypadá jako semiš, se nazývá nubuck. Pokud chcete zachovat broušený vzhled, budete potřebovat impregnaci určenou na kůži nubuck nebo semiš. Taková impregnace zvyšuje voděodolnost a odolnost vůči nečistotám, ale nezvlhčí kůži. Chcete-li prodloužit životnost vašich bot, naneste buď vosk nebo tuk. 

Gumové boty je potřeba prát mýdlem a vodou. Mýdlo obsahuje glycerin, který pomáhá udržet gumu hladkou a poddajnou. Gumovou obuv můžete ošetřovat i přípravky, které obsahují silikon.