Search Product:

article

Jak sbalit batoh

Může to chvíli trvat, než se seznámíte se svým batohem tak, aby vám po sbalení nic nechybělo, a zároveň batoh nebyl příliš těžký. Snažte se balit těžší věci tak, aby byly blízko zádům a co nejvýše – tak dosáhnete lepší stability a nebudete tolik namáhat vaše záda. Pokud musíte některé věci připevnit vně batohu, přichyťte je napevno provázkem či gumou, nenechávejte je volně houpat. Abyste se ve svém batohu vyznali, sbalte si jeho obsah do různě barevných tašek. Nenechávejte uvnitř batohu prázdný prostor, balte natěsno. Poté utáhněte stahovací šňůrku a popruhy vedoucí k otvoru batohu tak, aby se obsah batohu nemohl při chůzi hýbat.
Balit začněte odspoda. Na dno dejte spací pytel. Stan můžete rozdělit na dvě části: tyče připevněte vně batohu a samotný stan umístěte do horní části zad. Další možností je sbalit celý stan do batohu. Na dno batohu ke spacáku sbalte oblečení, potom jídlo a věci na vaření. Předměty, které často používáte, nebo k nim potřebujete mít rychlý přístup, umístěte do vnějších kapes nebo vrchního víka.

• Doporučujeme bez ohledu na náročnost túry sbalit ty nejtěžší předměty co nejblíže vašim zádům, do polohy mezi lopatky. Tato rada se týká všech konstrukcí batohů.

• Pokud víte, že vás čeká náročný celodenní pochod, měli byste se snažit umístit těžiště vašeho nákladu co nejvýše nad boky. Jinými slovy, na dno batohu umístěte lehké věci, těžší výš.

• Pokud víte, že půjdete nerovným terénem, je dobré umístit těžiště nákladu níž pro lepší stabilitu – těžší věci tedy umístěte do spodní části batohu.

Snadno dostupné předměty ve svrchních kapsách

Zatímco prostor uvnitř batohu vám zabírají těžké a objemné předměty, je nutné nějakým způsobem sbalit i menší, ale důležité věci. K některým předmětům je dobré mít rychlý přístup, i když je nikdy nemusíte použít, např. mapa, kompas, sluneční brýle, repelent, baterka, lékárnička, pláštěnka, láhev na pití, fotoaparát, sušenky. Tyto předměty vždy balte do vnějších kapes, nebo horního víka, pokud možno vždy na stejné místo, abyste je mohli příště opět snadno najít.