Search Product:

article

Jak vnímáme chlad

Na severní polokouli běžně začíná zimní období v listopadu a trvá do dubna. V severních oblastech se zimní období vyznačuje nízkými teplotami mezi -15 a -40 °C a velmi nízkou vlhkostí vzduchu. Je velice důležité vědět, jak se v takových podmínkách chovat, abychom neohrozili své zdraví a bezpečnost.

Jak vnímáme chlad a jak nás ovlivňuje

Nahé lidské tělo funguje nejlépe při teplotě okolo 20-25°C. Chladné počasí je tedy podle této definice jakákoliv teplota pod 20°C. Skutečným nepřítelem je však voda. Mokrá kůže velice rychle odvádí teplo z našeho těla. Proto je nutné se pečlivě vyhýbat přehřátí, sněhu i dešti, hlavně v zimním období, kdy jsme chladnému počasí vystaveni nejvíce.

Vylučování potu je přirozenou reakcí těla při přehřívání. Pocením spotřebováváme mnoho energie, která odvádí přebytečné teplo. Tento proces je neškodný při sportu nebo při pohybu v teplé místnosti, ale v zimě může být mokré oblečení životu nebezpečné. Proto je nutné přizpůsobit tempo pochodu a vaše oblečení tak, abyste co nejvíce zamezili pocení.

Snažte se na výpravě do zimní přírody dělat pravidelné přestávky, během kterých své oblečení přizpůsobíte aktuální situaci.

• Rozepněte svou bundu u krku.
• Sundejte si rukavice.
• Na chvíli si sundejte čepici nebo klobouk.
• Pootevřete ventilační zipy.

Základním pravidlem v zimním počasí je vždy zůstat v suchu!