Search Product:

article

Jak vybrat zimní bundu

Hlavním úkolem zimní bundy je udržet vás v teple a suchu. Jedno z prvních rozhodnutí, které vás při nákupu zimní bundy čeká, je výběr výplně. Péřová a syntetická výplň mají obě výborné tepelné vlastnosti, ale jsou mezi nimi rozdíly, což znamená, že každá výplň je vhodnější do jiného prostředí. Jaký izolační materiál je pro vás nejlepší, je dáno tím, k čemu hodláte bundu používat a za jakých povětrnostních podmínek ji budete nejčastěji nosit.

Peří se hodí, když záleží na hmotnosti a je velká zima

Péřová výplň nabízí nejlepší tepelný komfort v poměru k hmotnosti a lze ji snadno stlačit tak, že zabírá v zavazadle jen malý objem. Pokud budete pobývat venku ve velmi chladném počasí, peří je jasnou volbou. Totéž platí, je-li vaší prioritou váha bundy. Nevýhodou peří je, že po provlhnutí částečně ztrácí izolační vlastnosti a je citlivější například na nevhodné uložení nebo zacházení při praní. Ve velkých mrazech je vzduch suchý a peří se v nich určitě osvědčí. Některé péřové bundy mají izolační membránu proti vlhkosti, takže odolávají i ve vlhkém počasí.

Syntetický materiál je ideální do vlhkého prostředí

Syntetická výplň není tak citlivá jako peří a syntetická vlákna mají schopnost obnovit tvar i po dlouhodobém užívání. Tato výplň navíc odolává do jisté míry vlhkosti, aniž by se nějak dramaticky snížily její izolační vlastnosti. Bundy se syntetickou výplní se dají prát v pračce a jsou levnější. Nevýhodou bundy se syntetickou výplní je, že neposkytuje stejnou míru izolace jako bunda péřová stejné váhy a v zavazadle zabírá o něco víc místa. Při teplotách kolem bodu mrazu, kdy se střídá déšť se sněhem, je syntetická výplň výbornou volbou. 

V našem průvodci materiály se dozvíte další informace o peří Fjällräven a našich syntetických výplních G-Loft® Supreme a Supreme Microloft. Kvalitní zimní bundu však netvoří jen výplň. Další informace:

Provedení a detaily, které zlepšují funkční vlastnosti bundy
Tkaniny, které chrání proti větru, vlhkosti a odolávají oděru