Search Product:

article

Péče o turistické boty

Kvalitní turistické boty chrání vaše nohy a zajišťují oporu v náročném terénu, zejména když nesete těžký náklad. Pravě proto jsou kvalitní turistické boty poměrně drahé. Chcete-li, aby vám boty co nejdéle vydržely, musíte se o ně náležitě starat. Co je důležité:

Sušení bot

Boty nikdy nedávejte na topení ani do sušicí skříně, abyste je rychle usušili. Nechte je ležet při pokojové teplotě, nejlépe vycpané novinami. Pokud je sušíte v blízkosti otevřeného ohně nebo krbových kamen, buďte opatrní. Vysoká teplota může poškodit lepidlo, které drží podrážky, a vysušit kůži.

Čištění

Nejlepší je čistit boty po každé výpravě a zejména, než je budete ošetřovat. Vyndejte tkaničky a stélky a odstraňte jakékoli kameny apod., které uvízly v podrážce. Použijte vlažnou vodu a kartáč. Vyčistěte vnitřek boty, je-li vyroben z textilního materiálu, protože solné krystaly a bakterie mohou způsobovat zápach. Nečistoty a sůl mohou navíc narušit prodyšnost bot, pokud mají voděodolnou membránu Gore-Tex (a mít neprůchodnou membránu je více méně totéž, jako kdybyste si nohu zabalili do plastového sáčku).

Ošetření kůže

Nejlepším prostředkem k ošetření kožených bot je vosk nebo olej. Mnozí lidé se domnívají, že nezáleží na tom, co použijí, ale vosk zůstává na povrchu, kde vytváří vrstvu, která odolává vlhkosti, zatímco olej proniká hluboko do kůže, vyplňuje ji a současně změkčuje. I boty s membránou Gore-Tex je nutné ošetřovat, aby si zachovaly voděodolnost. Membrána se vždy nachází na vnitřní straně kůže, což znamená, že pokud kůže zvlhne, prodyšnost může být narušena.

Vosk se nejlépe nanáší rukou. Vtírejte jej krouživými pohyby, až teplem prstů změkne. Aplikujte přiměřeně silnou vrstvu – na botě by neměly zůstávat žádné žluté zbytky vosku. Tekutý vosk se nanáší houbičkou nebo hadříkem. Zvláštní pozornost věnujte švům a nezapomeňte na jazyk. Přetřete i kovová očka, protože vosk může zabránit rezivění. Pamatujte si, že všechny typy kůže po ošetření mírně ztmavnou.

Nubuk a semiš

Kůže, která má zdrsněný povrch, aby vypadala jako semiš, se nazývá nubuková kůže. Pokud chcete tuto povrchovou strukturu zachovat, používejte impregnaci na nubuk nebo semiš. Impregnace boty ochrání před vlhkem a nečistotami, ale neudrží měkkost materiálu. Chcete-li životnosti svých bot maximálně prodloužit, měli byste je příležitostně voskovat nebo olejovat.

Kombinace kůže a syntetických materiálů

Boty, které jsou vyrobeny z kombinace kůže a syntetických materiálů, byste měli ošetřovat voskem nebo olejem na kůži a impregnačním sprejem na textilie (např. přípravkem Armour). Armour či impregnaci na textil/kůži můžete aplikovat na celou botu.

Gumové boty

Gumové boty byste měli omývat vodou a mýdlem. Mýdlo obsahuje glycerin, který udržuje gumu hladkou a poddajnou. Gumu můžete také ošetřovat vhodnými přípravky s obsahem silikonu.