Search Product:

Péče o vlněné oblečení

Pokud o své vlněné oděvy pečujete a perete je podle návodu, vydrží dlouhou dobu. Vlna přirozeně odpuzuje nečistoty, takže vlněné oblečení můžete nosit déle mezi praním, než je tomu u obdobných produktů z bavlny a syntetických vláken. Stačí ho jednoduše vyvětrat, zejména ve vlhkém počasí. Vlhký vzduch, jak prochází oblečením, z něj odnímá nečistoty a zápach. Ideální materiál na cestování a turistické výpravy, kdy nemáte moc příležitostí si oblečení vyprat!

Praní a sušení

Když je nutné vlněné oblečení vyprat, měli byste používat pouze jemné prací prostředky na vlnu. Mnoho vynikajících vlastností vlny je dáno obsahem přírodních olejů. Perete-li vlněný oděv v běžném pracím prostředku, jehož úkolem je oleje účinně odstraňovat, současně s tím zničíte i mnohé z těchto vlastností.

Při praní vlněného oblečení značky Fjällräven používejte prací program na vlnu / ruční praní, případně oblečení jemně vyperte v ruce. Při praní v ruce ho nenechávejte dlouho namočené ve vodě. Přebytečnou vodu vymačkejte pomocí ručníku – vlnu nikdy neždímejte kroucením. Po vyprání oblečení urovnejte do správného tvaru a nechte ho uschnout rozprostřené na rovném povrchu, aby si uchovalo tvar.

Uložení a údržba

Vlněné oděvy by měly být pokud možno uloženy ve skříních nebo krabicích, které nejsou v těsném kontaktu se zdí, zejména když bydlíte ve starším domě. Zabráníte tak molům a jinému hmyzu, který se živí vlnou, objevit váš oblíbený svetr. Ideální je oblečení složit a uložit na polici nebo do krabice – pokud ho skladujete na ramínku, časem se může vytahat a ztratit tvar.

Některé druhy vlny mohou začít vytvářet žmolky. Tento jev je přirozený a nemá vliv na funkčnost oděvu. Většina žmolků se obvykle vytváří na rukávech a bocích, případně na zádech, pokud nosíte batoh. Žmolky pravidelně odstraňujte, oblečení si tak déle zachová styl. Na trhu jsou jednoduché přístroje, které žmolky odstraňují – fungují jako malé holicí strojky. Přístrojem jednoduše přejíždějte po povrchu oděvu a žmolky ořízněte. Na přístroj příliš netlačte: Jde o malý holicí strojek, a pokud si nedáte pozor, můžete oděv poškodit.