Search Product:

Q&A with Johan Skullman

Otázky a odpovědi od našeho outdoorového odborníka Johana Skullmana 25. 2. na naší stránce na Facebooku.

Otázka 1

Zdravím, Johane, ve vašem videu ke stavění stanu vidím, že váš stan má prodloužené boční strany, kam můžete naložit sníh. Jak docílíte stejného efektu, pokud tyhle strany (které brání tomu, aby dovnitř netáhlo) nemáte, protože bez těchto stran vzduch snáze pronikne dovnitř?

Odpověď

Je možné podél stran nakupit sníh nebo použít sněhové bloky. Pokud to děláte, ať už s využitím tak zvaných sněhových rohoží nebo bez nich, je důležité pamatovat, že to děláte proto, aby dovnitř nepronikal navátý sníh, ale nesmíte současně zapomínat, že z mnoha důvodů je velmi důležité také větrání stanu. Hodně zdaru /Johan


Otázka 2

Situace: mnoho dní lyžujete a vaše boty se promáčejí, i když mají ještě vnitřní vložku. Potom se probudíte v -35 stupních a zjistíte, že máte z bot jeden kus ledu a nemůžete do nich vsunout nohy. Jak téhle situaci zabráníte a co uděláte, pokud k ní dojde? Používáte kolem ponožek plastové sáčky?

Odpověď

Doporučuji používat kožené boty se samostatnou vnitřní vložkou. Nepoužívejte pryžové, protože pryž mění vlivem teplot velikost (v teple se rozpíná, v zimě se smršťuje!). Vždy si vnitřní vložky uložte během noci do pouzdra na výstroj a po probuzení je dejte do spacáku, aby se zahřály. Totéž můžete udělat s vnějšími botami, aspoň je spojit (vsunout holeňovou část jedné do druhé!) a vložit je mezi spacák a podložku. Důležité je nezapomenout použít pouzdro na výstroj, aby vám nezvlhl spacák.


Otázka 3

Jak na zimní túře docílíte co nejlehčího batohu?

Odpověď

Udržování hmotnosti a velikosti batohu je otázka výběru. V zimě potřebujete o něco robustnější stan a dobře izolovaný spacák. Kromě toho si můžete vzít také více izolovanou zateplovací bundu. Pamatujte, že je zbytečné honit se za nízkou hmotností na úkor pohodlí; v zimě se často mění počasí a při odpočinku potřebujete dobrou izolaci – To je velice důležité z hlediska výkonů i vytrvalosti. Standard vašeho vybavení při zimním outdoorovém životě v mnoha ohledech určují váš cíl a vaše ambice.

Praktický tip: U spacáku použijte řešení sestávající ze dvou spacích pytlů, jednoho tenkého (přibližně pro teploty -2 až -5) a jednoho silnějšího (pro teploty -8-až -15). Tím získáte mnohem více možností, jak se přizpůsobit teplotám.


Otázka 4

Vnitřní stan nebo ne pro zimní túry?

Odpověď

Jednostěnné stany Fjällräven jsou v zimních podmínkách ošemetné, proto důrazně doporučuji stan se samostatným vnitřním stanem.


Více se dozvíte v téměř 30 instruktážních videích s Johanem Skullmanem.