Search Product:

Užijte si poklidné Zimní v přírodě!

Připravili jsme pro vás pět tipů na zimní svátky, ať už se počasí vydaří, nebo ne. A abychom neopomněli žádnou eventualitu… připojili jsme i několik her vhodných do sněhu.

Turistické výpravy do chráněné krajinné oblasti nebo národního parku

Představa pěší turistiky je trvale spojena s obdobím od jara do podzimu. Když se dny začínají krátit, mnozí z nás zapomenou na oblíbená místa. Není důvod! I v tuto dobu lze vyrazit na turistickou trasu. Barvy samozřejmě nebudou tak pestré, jejich malebnost však zůstává. Zabalte si do batohu termosku, podložku na sezení, něco k jídlu a další vrstvu oblečení a můžete vyrazit. Informace o chráněných krajinných oblastech a nových turistických trasách ve svém okolí získáte na nejbližším místním úřadě.

Táborák, šálek kávy a kotrmelce

Při pobytu venku v zimním období může člověk snadno prokřehnout! Tak udělejte to, co lidé dělali celé věky – rozdělejte oheň! Jelikož si v přírodě nemůžete jen tak nalámat větve, není od věci vzít s sebou nějaké dříví na oheň, sirky a nůž nebo sekyru na přípravu táboráku (už to může stačit, aby měli někteří pocit, že jsou v pravé „divočině“).

Přiveďte rodinu a přátele a najděte si vhodnou ochranu před větrem nebo příjemné místo, kde nefouká. Zapalte oheň, vybalte všechno jídlo a pití, které jste přinesli v batohu, a pobavte se s přáteli v záři plamenů. Až se ohřejete a doplníte energii, nastává ideální čas na hry: schovávaná, kotrmelce a házení žabek je nedoceněná zábava pro každého bez ohledu na věk.

Honba za pokladem s navigací GPS nebo mobilním telefonem

„Geocaching“ je obdoba honby za pokladem pomocí navigace GPS, při níž hledáte tzv. skrýše („cache“) s využitím souřadnic, které jsou zadány na internetu. Zábavný způsob, jak navštívit nezvyklá místa, spojený s řešením záhady. Míra obtížnosti se liší od jednoduchých souřadnic po skrýše, jejichž objevení vyžaduje vyřešit matematické problémy nebo šifrovací kód. Vysvětlení, jak s hrou začít, najdete na webových stránkách www.geocaching.com. Je zde také ke stažení aplikace pro první výpravu za pokladem, který můžete najít pomocí mobilního telefonu. Zapojte do hry členy rodiny nebo vyzvěte přátele, ať zjistíte, kdo se ke skrýši dostane jako první!

Na světě jsou asi dva miliony „geoskrýší“ a je pravděpodobné, že se některá nachází i ve vašem okolí! Stačí jen vyjít ven a hledat.

Vyzkoušejte stan v zimě

Nikde není psáno, že když postavíte stan, musíte v něm i spát. Hledáte-li místo, kde si můžete v závětří vychutnat kávu, kde si mohou děti hrát, nebo se chcete jen procvičit v praktickém managementu, není nad to vytáhnout stan dokonce i uprostřed zimy. Vůbec ne proto, že je silný vítr a země je promrzlá – z pobytu ve stanu můžete získat zkušenosti, které pak využijete na delších výpravách. Připravte se na zvědavé otázky a dlouhé pohledy sousedů a kolemjdoucích… A samozřejmě: i na trochu zábavy pod stanovým plátnem.

Prozkoumejte, kam vyrazíte za dalším dobrodružstvím

Jsou dny, kdy rozmary počasí nedovolují vyjít ven (i když rozhodně souhlasíme s tvrzením, že špatné počasí ve skutečnosti neexistuje). Vzhledem k tomu, že vánoční svátky obsahují slovo „svátky“, je docela dobrý nápad připravit si nějakou alternativní činnost pro chvíle, kdy je venku, že by psa nevyhnal. V takových dnech je skvělým místem knihovna. A proč se nerozhodnout, že prozkoumáte, kam vyrazíte za dalším dobrodružstvím? Najděte si regály s outdoorovou literaturou a mezi publikacemi vyhledejte časopisy s touto tématikou. Téměř jistě objevíte nové nápady, kam se vypravit na víkend či o dovolené. Potom nezbývá než snít a plánovat.

Zimní radovánky

Vykopejte si bivakovací přístřešek

Když zem pokryje sníh, možnosti k různým hrám a aktivitám jsou takřka bezmezné. Mezi outdoorové aktivity, které můžete při příští zimní túře vyzkoušet, patří vykopání bivakovacího přístřešku. Může jít o celkem náročný úkol, který vyžaduje různé techniky podle toho, kolik napadlo sněhu. Jde ale také o cvičení, které vyžaduje tvořivost a je příležitostí k menšímu silovému tréninku. Pro děti se bivakovací přístřešek stává horskou boudou. Ve společnosti dobrých přátel máte příjemné místo, kde si můžete vychutnat šálek kávy.

Co se skrývá ve sněhu… objeví lavinový vyhledávač

Patříte-li k těm lidem, kteří mají rádi vysokohorskou turistiku, možná že vlastníte lavinový vyhledávač neboli „transceiver“, abychom použili správný outdoorový termín. Najděte ho, oslovte několik přátel, kteří mají vlastní přístroj, a uspořádejte na sněhu zábavnou pátrací soutěž (klání můžete samozřejmě zorganizovat i bez sněhu, ale budete potřebovat větší maskování).

Pravidla jsou jednoduchá: jeden člověk ze skupiny začne tím, že zahrabe svůj vysílač (uložený v tašce nebo batohu), zatímco ostatní se dívají obráceným směrem. Ostatní účastníci se pak snaží vyhledávač co nejrychleji najít pomocí vlastních přístrojů. Kdo ho najde jako první, vyhrává hru. Jeho odměnou je právo schovat vyhledávač v příští hře.

Hru lze obměnit tak, že se spolu s vyhledávačem zakope i poklad. Nebo ji lze ztížit, když se současně zahrabe několik přístrojů. (Důležité je, abyste přístroj zapnuli, než ho zakopete, jinak může být pátrání skutečným oříškem!)

Užijte si poklidné Vánoce v přírodě!

Abyste obdrželi svou zásilku před Vánocemi, objednejte v rámci: 2015-12-18T15:00 Prodloužené období vrácení vánočních objednávek do 15. ledna 2016 pro objednávky uskutečněné od 20. listopadu do 31. prosince 2015