Search Product:

Slavný batoh v nové,  recyklované formě

Byl oblíbený po několik generací, používaný celá desetiletí a získal si srdce lidí na celém světě, aniž by se někdy musel změnit jeho nadčasový design. Nyní přichází na trh nová verze batohu Kånken s jediným rozdílem – materiály používané pro výrobu Re-Kånken jsou z 95 % vyráběné z recyklovaných materiálů a samy jsou také recyklovatelné.

Batoh Kånken byl již ve své původní podobě produktem, který měl  na životní prostředí relativně malý negativní dopad, a to i díky jeho jednoduchému designu, který se již mnoho let těší velké oblibě. Zároveň je batoh také velmi odolný. Když se objevil nápad vyrobit nejudržitelnější batoh všech dob, museli jsme ale najít nový postup.

“Vrátili jsme se na úplný začátek, kromě designu jsme neměli nic, začínali jsme od nuly. Naším cílem bylo dosáhnout nejnižšího možného dopadu na životní prostředí a zároveň přitom splňovat požadavky na dlouhodobý a funkční produkt,” říká Svante Björkroth z oddělení vývoje Fjällräven, který stojí za tímto projektem.

Na původní Kånken bylo potřeba tří různých materiálů – jednoho na vlastní „tělo“ batohu, druhého na vnitřní kapsy a třetího na výrobu popruhů –, Re-Kånken je vyroben celý z jediného materiálu o různé tloušťce.

A tím materiálem je recyklovaný polyester. Na výrobu jednoho batohu Re-Kånken je potřeba celkem jedenáct PET lahví. Pracovníci na tomto projektu pečlivě kontrolují, zda se skutečně jedná o použité lahve a zda byly před opětovným použitím odloženy v centru recyklace. Protože to je hlavní myšlenka stojící za recyklací. Již výběr materiálu na začátku je něčím, co zabere čas.

Prvním krokem bylo najít recyklovanou látku, která bude vyhovovat našim náročným požadavkům na odolnost. Nestačí udělat pouhé testy odolnosti v laboratoři. Batoh musí být vyroben a otestován i v reálném životě. Popruhy se různě natahují, testuje se, zda je zádová část odolná proti tření a zda je batoh vydrží každodenní používání.

Když vyrobíte polyester z PET ​lahví, vypadá stále spíše jako plast než jako matná a tuhá látka, ze které se vyrábí originální batohy Kånken, díky zbroušením povrchu je ale ve výsledku látka drsnější a příjemná na dotek. což je přesně cílem Svanteho a jeho kolegů. Je opravdu téměř jako originál, kromě několika detailů, které jsou jiné.

“Re-Kånken potřeboval mít svou vlastní identitu. Kulatá značka s motivem lišky zůstala, na batohu Re-Kånken ale není v podobě nášivky, nýbrž je na něm přímo vyšita,” říká Svante Björkroth.

Kromě recyklovaného materiálu je u tohoto batohu z hlediska životního prostředí pozitivní také způsob, jakým se tkanina na jeho výrobu barví. Většinou se tkaniny barví na konci výrobního procesu, kdy se utkaná látka ponoří do barvicí lázně se spoustou rozpuštěných che­mických látek, a poté se suší ve velkých pecích. Tento proces vyžaduje velké množství chemikálií, vody a energie.

Když Svante a jeho kolegové hledali udržitelnější metody výroby, zalíbila se jim technologie zvaná SpinDye®. Při tomto procesu se přidává barvivo již ve fázi, kdy se z polyesterových vláken přede příze, díky čemuž se ušetří velké množství chemikálií, vody a energie.

Tento proces má i jiné výhody, než je pozitivní dopad na životní prostředí. Když barvíte látku konvenčním způsobem, nejvíce barvy absorbuje povrch látky. U technologie SpinDye® se barvivo dostává přímo do jádra příze. Barva tak lépe drží a nevybledne na slunci tak snadno.

SpinDye® je však dražší než běžné barvení, protože poptávka po tomto způsobu barvení je stále nízká. Dodavatelé potřebují velké objednávky pro každou barvu, aby se jim to vyplatilo. Ale u baothu Re-Kånken se Fjällräven rozhodl tento krok udělat.

Aby byl produkt snadno recyklovatelný, nemůže obsahovat příliš mnoho různých materiálů. Na batohu Re-Kånken je v současné době všechno kromě knoflíků, zipů a plastových přezek z recyklovatelného polyesteru, přičemž tyto detaily se dají všechny snadno vyměnit. Batoh by byl recyklovatelný již dnes, pokud by fungovala infrastruktura pro recyklaci textilu.

"Batoh je vhodný pro recyklaci, ale stále je to odolný výrobek, který vydrží dlouhý, dlouhý čas," připomíná Svante Björkroth. Pro Svanteho a jeho kolegy nebyl vývoj Re-Kånken rozhodně ztrátou času.

“Neexistuje žádný manuál, jak vyrobit výrobek co možná nejvíce udržitelným způsobem. Kdyby to bylo tak jednoduché, dělal by to každý. Museli jsme vytvořit speciální proces a najít si vlastní cestu pro dosažení svého cíle. Kdyby jiné společnosti chtěly udělat to samé, mohli bychom vytvořit poptávku po přízi vyráběné technologií SpinDye z recyklovaného plastu. Náklady na výrobu by se snížily a pomocí této technologie by se mohlo vyrábět více výrobků.”