Search Product:

article

Výběr turistických bot

Ideální turistické boty by měly být správně vyšlápnuté před tím, než je obujete na dlouhou túru. Počítejte s tím a boty kupujte vždy s dostatečným předstihem a s ohledem na terén, ve kterém se chcete pohybovat. Rozdílné nároky kladou na obuv – zejména pak její pevnost a konstrukci, procházky lesem nebo túra po horských stezkách. Je velice důležité, aby bota dobře seděla na noze.

 Vyzkoušejte několik různých typů, abyste měli jistotu, že jste si vybrali skutečně nejvhodnější model a velikost. Když boty zcela a pevně zašněrujete a postavíte se na rovnou plochu, palce by se ve špičce neměly dotýkat boty. Pata musí zůstat na místě, i když rozšněrujete první 4-5 dírek. Při výběru bot se obvykle řídíme faktory jako je voděodolnost, ochrana před chladem nebo teplem. Navštivte obchod s outdoorovým vybavením se širokou nabídkou a nechejte si poradit od odborníků. Doporučujeme obuv Hanwag, německý výrobce s dlouholetou tradicí výroby turistických bot. Společnost nese jméno po svém zakladateli, Hansi Wagnersovi, a vyrábí kvalitní boty od 20. let minulého století. Ruční výroba bot na míru je již minulostí, dnes se Hanwag soustředí na technicky dokonalé výrobky a úspěšně kombinuje klasické umění výroby obuvi s nejmodernějšími technologiemi. Boty Hanwag jsou spolehlivá volba. Všechny boty ale vyžadují péči, mazání, voskování a důkladné sušení.

Nezapomeňte na vložky do bot. Jsou k dostání v různém provedení a různých typech. Izolují, podporují klenbu nohy a zároveň tlumí nárazy, odvádějí vlhkost od nohou. Boty před túrou dobře „vyšlápněte“. Mnoho prodejců nabízí časově omezenou záruku na vrácení bot – i proto choďte v botách po doma, abyste se získali jistotu, že vybraný model je ten pravý. Více na stránkách www.hanwag.de. Ponožky Pro všechno co si chcete navléci na nohy do turistických bot platí základní pravidlo: vždy používejte 2 vrstvy, tj. jedna tenká, těsně padnoucí ponožka a jedna ponožka silnější a porézní. Systém dvou vrstev zajistí, že většina tření probíhá mezi jednotlivými vrstvami a minimalizuje odírání kůže nohy. Boty je dobré mít o něco volnější, aby nedocházelo k omezení krevního oběhu. Ponožky by měly být vlněné nebo ze syntetických materiálů, bavlna pohlcuje vlhkost a není vhodná. Není možné přesně stanovit, kolik párů ponožek musíte mít s sebou, ale počítejte s tím, že je potřeba je často měnit. Vlhké nebo mokré ponožky můžete pověsit na batoh a nechat uschnout. Suché nohy = menší riziko tvorby puchýřů.