Search Product:

article

Zrodila se outdoorová klasika

V 60. letech minulého století nebylo outdoorové oblečení zdaleka tak funkční jako dnes. Jeho nedostatky se projevily během skandinávské výpravy do Grónska (Scandinavian Greenland Expedition) v roce 1966 (na kterou společnost Fjällräven dodala batohy a nové revoluční termostany). Po návratu domů členové expedice podrobně debatovali o outdoorovém vybavení a oblečení se zakladatelem společnosti Fjällräven Åke Nordinem, který se poté začal zabývat myšlenkou na výrobu bundy a kalhot pro outdoorové použití.

Trik skokana na lyžích

Åke vyrobil horolezeckou bundu ze speciálně vyvinuté tkaniny, která, jak se ukázalo, byla příliš těžká pro jeho lehké stany – to bylo úplně první oblečení společnosti Fjällräven. Bundu otestovali při horských túrách a tkanina měla přesně ty vlastnosti, které Åke potřeboval pro outdoorové oblečení; byla lehká, velmi pevná a rychleschnoucí. Jediné vylepšení potřebovala schopnost tkaniny odolávat vlhku. Åke si vzpomněl, jak si v dětství při skákání s kamarády na lyžích ve svém rodném městě Örnsköldsvik voskoval nejen lyže kvůli lepší jízdě, ale také si „navoskoval“ kalhoty na hýždích, aby neprovlhly.

Åke experimentoval se směsí včelího vosku a parafínu, kterou zapravil do tkaniny s pomocí manželčina fénu. A fungovalo to – díky vosku byla tkanina nejen odolná proti vodě a větru, ale ještě trvanlivější.

Zrodila se jedna z nejtrvanlivějších outdoorových tkanin na světě. Åke ji pojmenoval G-1000, kde G znamenalo Greenland (Grónsko). Vosk dostal název Greenland Wax a bundu uvedl na trh v roce 1968 pod označením Greenland Jacket – i dnes patří k oblíbeným kusům outdoorových šatníků.

Moderní funkční tkanina

Ani půl století poté, co Åke Nordin navrhl bundu Greenland Jacket, obliba tkaniny G-1000 a vosku Greenland Wax neklesá. Dobrým příkladem jsou naše technické turistické oděvy Keb Trousers a Keb Jacket, které získaly mezinárodní ocenění za funkčnost i ekologické vlastnosti.

V duchu Åkeho myšlenek pokračovala společnost Fjällräven ve vývoji tkaniny, která je nyní dostupná v několika variantách. Všechny varianty nabízejí výhody materiálu G-1000, ale každá má navíc své specifické vlastnosti.