Search Product:

article

Ztraceni v džungli?

Řekněme, že jste se ztratili v džungli u přístřešku plného jídla a vody. Může to znít lákavě, ale přesto se domníváme, že většina z vás nemá v úmyslu žít jako Mauglí z Knihy džunglí. Neprostupná džungle velice snižuje pravděpodobnost, že vás někdo najde, proto se budete muset na cestu za záchranou vydat sami. Zde je několik tipů.

Dlouhé rukávy při pronikání vegetací

Po doplnění zásob jídla, vody a ostatního vybavení začněte tím, že si obléknete dlouhé kalhoty a rukávy. Může se to zdát divné, protože okolní vzduch bude pravděpodobně horký a vlhký. Pokud jste v džungli již někdy byli, víte, že podrost bývá trnitý a neprostupný. Dlouhé rukávy a nohavice vás alespoň částečně ochrání před škrábanci, a tím sníží riziko infekce. 

Pokud máte mačetu, váš postup bude snazší. Prosekejte si cestu pouze pro sebe, nepotřebujete vytvořit novou stezku. Pokud nemáte mačetu, zkuste najít dlouhou rovnou větev, která vám může sloužit jako hůl. S její pomocí můžete z cesty jemně odstranit pavouky a hady.

Práce očí v džungli

Své oči směřujte před sebe a snažte se najít příhodnou skulinu v podrostu, kudy byste mohli projít. Zároveň se dívejte, kam šlapete. Tímto způsobem oči hodně namáháte a je potřeba trochu cviku, než se tento proces zautomatizuje. Snažte se dívat „skrze“ džungli a najít co nejpřímější cestu podrostem. Zároveň se dívejte pod nohy, kde může být skryta dlouho nepoužívaná stezka, popřípadě se tak vyhnete šlápnutí na hada či jiného živočicha. 

Abyste se vyhnuli chození v kruhu, zvolte si orientační bod asi 50 metrů vzdálený. Jakmile k němu dojdete, ohlédněte se a najděte výchozí bod. Potom se k němu postavte zády a zvolte si další orientační bod tak, abyste postupovali co nejrovněji. Postupujte pomalu a naslouchejte zvukům kolem vás. To vám pomůže vyhnout se divokým zvířatům.

S pomocí těchto rad a s trochou štěstí vše dobře dopadne a vy budete mít o jednu napínavou historku víc.